21.9.2017
Kategorie: Zdravá výživa

Proč je višeň supermanem mezi ovocem?

Višně je ovoce, které spotřebujete doslova až do pecky. Můžeme ho označit za supermana mezi ovocem, protože je doslova nabité minerály a léčí řadu chorob, kvůli kterým musíme polykat prášky. Přečtete si, v čem tkví tajemství višní a jak je co nejlépe zpracovat.

Do Evropy se toto ovoce dostalo z Asie už v 1. století př. n. l., ale z dochovaných zpráv víme, že v Čechách se pěstovalo až od 12. století n. l.  Od té doby se višně začaly používat v lidovém léčitelství a jejich výtažky v současnosti najdete i v řadě léčiv a kosmetice.  Přečtěte si, jak efektivně využít jednotlivé části višní.

Čaj z višňových květů

Květy z višní můžete využít pro přípravu čaje, který má čisticí i uklidňující účinky. Nachystejte si 2 lžičky květů a 2 dl horké vody. Květy zalijte vodou a nechte 15 minut louhovat. Před podáváním čaj přeceďte.

Víte, že: Květy ovocných stromů se mají sbírat na přelomu dubna a května a nikdy ne během nebo po dešti.

Dužina višní pro kompletní zdraví

Pojídáním višní si budujete silnější imunitní systém, posilujete srdce, zvyšujete odolnost proti stresu, podporujete trávicí systém a metabolismus. Po namáhavém cvičení si můžete dát Carla Višně v čokoládě, protože višně regenerují svaly a čokoláda dodává energii. Účinky višní bojují i proti stárnutí a osvědčily se také v boji proti otokům a puchýřům.

Víte, že: Plody višní jsou doslova nadopované prospěšnými látkami. Obsahují vitamín A, B, C a také draslík, fosfor, hořčík, jód, vápník, sodík, mangan, měď, železo a zinek.

Odvary ze višňových stopek a listů

Stopky višní se už v lidovém léčitelství používaly jako přírodní prostředek na boj proti kašli. Jsou také dobrým pomocníkem při redukci váhy, protože dokáží neutralizovat tuky, které se usazují v těle. Využít můžete blahodárných účinků višňového listí, ze kterého se připravuje odvar, který se pije zejména při chudokrevnosti a při problémech s nadýmáním. Pokud si jednou za čas dopřáváte detoxikaci těla, můžete se i v tomto ohledu spolehnout na višně, které obsahují přes 80 % vody a velké množství vlákniny.

Víte, že: Stonky na čaj proti kašli by se měly sušit při pokojové teplotě a neměly by ztratit svoji zelenou barvu. Sušené stonky zalijte horkou vodou a nechte louhovat asi 5 minut. Poté čaj přeceďte a pijte 2x denně.

Pecky pro uvolnění svalů

Pecky z višní na sebe dobře vážou teplo, takže je můžete použít jako náplň do nahřívacích polštářků. Množství pecek se bude odvíjet od velikosti polštářku. V každém případě musí být očištěné od dužiny a dobře vysušené. Vysušit je můžete buď při pokojové teplotě nebo na sluníčku. Nahřátý polštářek můžete využít při bolesti zad, natažených svalů nebo jako úlevu proti bolestem hlavy.

Víte, že: Polštářek s peckami můžete vložit do mrazáku a používat ho jako chladivý obklad. Zmírní bolest zánětů v kloubech a příjemně schladí spáleniny.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: