28.9.2017
Kategorie: Cvičení

Proč začít cvičit Tai chi?

Ač vám toto slovo může znít familiárně, málokdo ví, co slovo Tai chi vůbec znamená. A kdo ví, že jde o cvičení, neví pro změnu, co toto cvičení obnáší. Pojďme si tedy blíže objasnit tento způsob aktivního života.

Vznik

Původ Tai chi v prvé řadě hledejme u mnicha, který se jmenoval Moy Lin-shina. Ten chtěl předat budoucím generacím takzvané taoistické metody kultivace se svou původní přirozeností. Toto čínské učení s sebou přinesl v roce 1970 do Kanady, odkud se metoda brzy dostala do celého zbytku světa.

Význam

Tai chi je taoistickým pokladem léčivého umění, který pochází ze samotné starověké Číny. Pokud tomuto nejen cvičení, ale také stylu života propadnete, stanete se podle zasvěcených samotným „uměleckým dílem“.

Může to znít bláznivě, ale podobně jako jóga a styl života zasvěcený jí, má i toto učení a životospráva své věrné duše.

Obsah

Tai chi je složeno prostřednictvím 108prvkové sestavy stylu Yang. Tato technika má vnitřně kultivovat daného jedince, jak uvádí samotný mistr Moy. Ten se toto umění naučil již v mládí od různých učitelů právě v taoistickém klášteře v Guangzhou. Taoistické tai chi má pak jedince přivádět k duševnímu a fyzickému zdraví. Dnes se praktikuje již na pěti set různých místech celého světa, v posledních třiceti letech se začalo cvičení tai chi těšit velké oblibě nejen u mladých nadšenců.

Studenti tai chi

Tai chi není jen tak. Není to metoda, kterou můžete jen tak cvičit v obýváků – i zde je třeba patřičné studium. Aby se proto mohli studenti zaměřit na jednotlivé aspekty taoistického výcviku, jako je ku příkladu meditace, chanting, taoistické obřady, studium taoistických textů a tak podobně, musel Mistr Moy založit Institut taoismu „Fung Loy Kok“, který se stal sesterskou organizací Mezinárodního sdružení taoistického tai chi.

Proč cvičit ta chi?

Ale teď už k hlavní otázce, a sice – proč cvičit tai chi? Všichni víme, že dnešní doba, sedavý způsob života a podobně, je zkrátka výsledkem stresu. Doba je uspěchaná, nedokážeme meditovat, uvolnit se, odpočívat ani se v klidu stravovat. Ti, kteří se při tomto stylu života dali na taoistické cvičení, regulovali stupeň běžných civilizačních onemocnění. Máme na mysli kardiovaskulární problémy, vysoký krevní tlak, artritidu, bolesti zad, problémy s dýcháním, trávením, či další potíže zejména nervového původu.

Tai chi je charakteristické protahováním a rotací při každém pohybu. Pokud důsledně praktikujete toto cvičení, pak dochází ke správné cirkulaci, flexibilitě, ale také k uvolnění napětí, které nás unavuje. Díky tomu je taoistické tai chi perfektní k udržení správné funkce orgánů a tkání v těle.

Zdravotní účinky tai chi:

  • jako kardiovaskulární, avšak mírné cvičení, posiluje nejen srdce, ale také funkci plic,
  • příznivě ovlivňuje obsah krevních tuků, proto toto cvičení pomáhá také prevenci arteriosklerózy,
  • jedná se o cvičení, které je vhodné pro všechny, můžete jej provádět na židli i na posteli,
  • zlepšuje každodenní aktivitu osob, postižených revmatickou artritidou, osteoartritidou, Parkinsonem, roztroušenou sklerózou a podobně,
  • reguluje imunitní systém,
  • udržuje správné držení těla, předchází degeneraci páteře,
  • figuruje jako prevence řídnutí kostí, zachovává pevnost kostí,
  • rozvíjí rovnováhu a stabilitu, figuruje tak rovněž jako prevence pádů, a to zejména u seniorů.
Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: