30.4.2019
Kategorie: PR

Řepkový olej a zdraví: Je prospěšný, nebo škodí?

Sestavit zdravý jídelníček je kumšt. Žijeme v době, kdy k nám proudí informace z mnoha různých zdrojů a není snadné rozlišit pravdu. Spousta mýtů a polopravdu panuje také kolem olejů a jejich využití v kuchyni. A zatímco o prospěšnosti některých nepochybuje snad nikdo, jiné jsou často zpochybňovány. Patří k nim také olej z řepky olejky. Je zdravý, nebo byste se mu měli vyhýbat obloukem?

V prvé řadě přijměte fakt, že absolutní eliminací tuků svému zdraví neprospějete. Organismus je potřebuje – využívá je jako základní stavební materiál při tvorbě buněčných membrán. Podle odborníků by neměl celkový příjem klesnout pod 20 % z celkového množství přijaté energie. Průměrně jde o cca 80 g tuků denně. Ovšem včetně „skrytých“ tuků, které jsou obsaženy v mléčných výrobcích, mase a ostatních potravinách.

Tuky ano, ale vybírejte obezřetně

Lidé se tuků bojí, protože dodávají tělu příliš mnoho energie – a jen málokdo ji dokáže zcela využít, což má za následek masivní rozšíření obezity. Zároveň jsou v nich obsaženy látky (cholesterol, transmastné kyseliny, nasycené mastné kyseliny), které mohou zapříčinit rozvoj kardiovaskulárních onemocnění. Proto zdroj tuku vybírejte obezřetně a zaměřte se a oleje s vysokým obsahem omega-5 a omega-3 mastných kyselin. A není náhoda, že specialisté na zdravou výživu doporučují řepkový olej za studena lisovaný s vyváženým poměrem obou zmíněných složek.

Záleží na způsobu zpracování

V čem je problém? Rafinovaný olej z řepky obsahuje oxidované vícenenasysené mastné kyseliny a volné radikály. K těmto procesům (tedy k oxidaci, vzniku volných radikálů a zánětům) po konzumaci dochází i v těle. Průmyslově zpracovaným olejům proto řekněte ne a raději si dopřejte olej řepkový za studena lisovaný.

Začleníte-li za studena lisovaný řepkový olej pro zdraví do svého jídelníčku, získáte bohatý zdroj vitamínu E a silný antioxidant, který vám pomůže snížit a udržet hladinu cholesterolu v krvi.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: