26.4.2018
Kategorie: Sport

Rozhýbejte tělo s flamencem

Ohnivá Andalusie, temperamentní dívky s bohatými sukněmi a havraními vlasy, Španělé s uhrančivýma očima a klapot kastanět. To vše patří ke známému španělskému tanci nazývanému flamenco.

Flamenco je asi nejznámější španělský hudební a taneční projev, který patří mezi nejdůležitější složky španělské lidové kultury. Je to tanec, zpěv, hudba, ale i rytmický doprovod, jehož původ bychom hledali v Andalusii. Současná podoba flamenca je připisována romskému etniku a vznikala během celého 18. století.

V současné době je flamenco nejen projevem lidovým, ale i uměleckým. O jeho populárnost se zasloužila celá řada umělců. Patří mezi ně kytarista Paco de Lucía, zpěvák Camarón de la Isla, režisér Carlos Saura svými filmy s flamencovou tématikou (Krvavá svatba, Carmen, Salomé) nebo tanečník Antonio Gades.

Flamenco – žhavý taneční rytmus

Flamenco má žhavý rytmus, který se vydupává ve sprinterském tempu, díky tomu se zvýší vaše hybnost, podpoří se váš stabilizační systém, rytmus vás naučí pracovat s vaším tělem a umožní vám vyjádřit vaše emoce, kterými se tančí. Dupy, jichž se při flamencu hojně používá, posílí vaše nárty a díky povinné rozcvičce, která předchází samotnému tanci, si protáhnete zkrácené svaly a uvolníte celkové napětí organismu. Také vás donutí ke správnému držení těla.

Je to však jeden z nejvíce komplikovaných tanců neboť používá složité rytmy – tři, čtyři, pět, šest nebo dvanáct dob v šedesáti různých stylech.

Díky své kráse, umělecké hodnotě a náročnosti se flamenco dostalo daleko za hranice svého původu a po celém světe naleznete celou řadu tanečních škol, které se tomuto ohnivému tanci věnují.

Typickým doplňkem, který nesmí u žádného tanečního vystoupení chybět, jsou kastaněty – malé dřevěné nástroje, které mají tvar mušlí. Jejich tóny, pokřiky a luskání prstů, to jsou zvuky, které k flamencu neodmyslitelně patří.

Pokud navštívíte Španělsko, rozhodně zavítejte do kolébky tohoto tance – Jerez de la Frontera, Huelvy, Granady nebo Sevilly. Rozhodně nesmíte vynechat ani místa jako je Madrid či Barcelona. Zde najdete současné hvězdy a novátory tohoto nádherného a ohnivého tance.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: