27.6.2017
Kategorie: PR

Se saunou doběhnete dál

Běháte dlouho, ale moc se nezlepšujete, začínáte a po každém běhání vás ráno všechno bolí nebo se teprve odhodláváte a bolesti se jen bojíte? Ve všech případech vám pomůže sauna. Při pravidelném sportování je totiž kvalitní regenerace nesmírně důležitá. A běhání není výjimkou.

Prohřátí před…

Před každým běháním je dobré nohy i celé tělo zahřát. Lehké cvičení a protažení nepodceňte, protože zahřáté svaly jsou méně náchylné ke zranění. Správné zahřátí také sníží pravděpodobnost natažení svalů. Náročnému strečinku „za studena“ se vyhýbejte.

Vyzkoušet můžete například běžeckou abecedu:

  • Lifting – při drobných krocích zvedáním pat propínáte kotníky. Alespoň jedna špička je v neustálém kontaktu se zemí.
  • Vysoká kolena – s každým krokem se snažíte dostat koleno co nejvýš k bradě. Jako byste běželi do vysokých schodů.
  • Zakopávání – ohýbáte nohy v koleni směrem dozadu. S každým krokem se vlastně snažíte dotknout se nártem hýždí.

Důležité je provádět cvičení v co nejvyšší frekvenci a precizně. Abecedu můžete nahradit třeba i lehkým cvičením. Udělejte si před běháním třeba pár dřepů nebo výpadů.

… i po

Samotné běhání necháme na vás. Někdo uběhne 3 km a stačí mu to, zkušení běžci se po 15 km teprve začínají zahřívat. Všichni bez výjimky se ale musí po běhu pořádně zregenerovat. A tady přichází na řadu finská sauna. V té se totiž vaše svaly skvěle prohřejí a tím pádem prokrví a zregenerují. Rychleji se například odplaví kyselina mléčná, která se při fyzické aktivitě ve svalech nadměrně tvoří.

Saunování může díky lepší cirkulaci krve zlepšit i váš fyzický výkon. Díky pravidelnému saunování v klasické sauně se tak budou vaše výkony a časy rychleji zlepšovat. A není lepší motivace pro další běhání, než vidět, že se posouváte k vysněným výsledkům.

3 pravidla hry

Stejně jako u běhání, cvičení nebo jakékoliv jiné aktivity je nutné – pokud chcete, aby saunování mělo ten správný efekt – dodržovat 3 základní pravidla:

  1. Saunujte se až po výkonu – Ve finské sauně se spíše zklidníte a utlumíte, jak po psychické, tak fyzické stránce. Nedoporučujeme ji proto zařazovat před běháním.
  2. Nesaunujte se hned po doběhnutí – Po sportovním výkonu si dejte na čas. Vydýchejte se, protáhněte se. A až bude váš organismus v klidu, sáhněte po ručníku a běžte do sauny. Váš tep by při vstupu neměl přesáhnout 100 úderů za minutu.
  3. Hodně pijte – Kromě protažení a vydýchávání se také nezapomeňte hydratovat. Při běhu jste hodně tekutin ztratili a v sauně přijdete o další. Vypijte proto hodně vody, případně mírně slazených nápojů. Rozhodně se vyhněte sladkým limonádám s bublinkami, kávě nebo alkoholu.

Ideální pro splnění všech 3 pravidel, je mít vlastní saunu doma. A nepotřebujete k tomu ani příliš místa a vybavení. Stačí 1,2 m2 a přívod elektřiny a vody na ochlazení. Saunu tak můžete mít třeba i v malém panelákovém bytě.

Důležitá je ale profesionální instalace. Nechte si vyrobit a postavit saunu na míru od české firmy SaunaSystem. Jediné, co budete muset udělat, je vybrat si model, materiál a vybavení sauny. O zbytek se postarají zkušení odborníci.

Jak může vaše nová domácí sauna vypadat?

Domácí sauna Native

Luxusní sauna Grand

Moderní sauna Future

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: