18.1.2018
Kategorie: Cvičení, Sport

Slackline – aktivita, která otestuje vaši rovnováhu

Možná si řeknete, co je to za podivný název a pro jakou aktivitu. Slackline je čerstvou sportovní disciplínou, která se pro zasvěcené stává jejich životním stylem. Slackline vznikl na konci sedmdesátých let dvacátého století, a to v Yosemitském údolí, kde si lezci krátili dlouhou chvíli právě balancováním na řetězech. Jak se slackline liší od tradičního provazochodectví?

Slackline X Provazochodectví

Tyto sporty jsou si téměř identické. Přesto však existuje něco, co je odděluje. Jde o použitý materiál a držení rovnováhy. Název slackline totiž vznikl ze slova slack, což v překladu znamená prověšený nebo-li volný, no a line je sňůra, přímka či linie.

Slackline se od doby svého vzniku samozřejmě inovoval až do dnešní podoby, kdy si zakládá na textilním popruhu, který je napnutý jako struna.

Materiál

Pro tuto specifickou sportovní aktivitu a pro protažení vašeho ochablého svalstva tak potřebujete popruh, který se nabízí ve vícero šířkách. Pro tento sport je zapotřebí šířka od devatenácti do padesáti milimetrů, nejčastěji jde v praxi o pětadvacet. Ten je totiž univerzální jak pro krátké lajny, tak dlouhé, které už dosahují délek přes čtyři sta metrů. Pro krátké lajny na triky  a skoky se zase s oblibou používá popruh padesáti milimetrový, který je pro dlouhé lajny nevhodný díky tomu, že se snadno přetáčí a má také vysokou gramáž, a tudíž velkou setrvačnost. Nakonec se tento popruh napíná mezi dva pevné body, jako jsou stromy, skály a podobně.

Existují čtyři kategorie slackline:

  1. Lowline nebo-li trickline, což je krátká lajna do patnácti metrů délky, na které se provádí nespočet triků od statických poloh, jako jsou sedy, lehy, kleky a další, až po dynamické triky, což jsou skoky, salta a podobně.
  2. Za druhé je to longline, což je lajna o délce třicet metrů. Chození po longline už však vyžaduje obratnost a trénink, zejména pokud se bavíme o lajnách delších než sto metrů.
  3. Waterline je lajna, která je natažena nad vodou. Tato lajna je krom dopadu velmi zákeřná, protože narušuje koncentraci slacklinera díky odleskům hladiny.
  4. Highline je poslední disciplína, které se také říká královská. Tato lajna je natažena mezi skalními vrcholy, stromy a podobně. zde se již používá záložní jištění v podobě lana po popruhem, přičemž popruh a lano se po krátkých úsecích spojují lepící páskou.

 

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: