7.11.2019
Kategorie: Cvičení

Správným dýchaním bude vaše cvičení více efektivní

Věnujete se cvičení již po delší dobu a progres není tak znatelný, jak jste doufali? Motá se vám u cvičení hlava a je vám na omdlení? Na vině je pravděpodobně nesprávné dýchání, které mnoho cvičících a posilujících lidí podceňuje. Správným dýcháním dodáváte kyslík svalům, které se mnohem rychleji regenerují a rostou.

Jak správně dýchat?

Dýchání je běžnou součástí života, při zadržovaném dechu nebo špatném dýchání se začne ve svalech hromadit laktát, který způsobuje pálivou bolest, motání hlavy a občas i ztrátu vědomí. Existují dva způsoby, jak při cvičení správně dýchat.

První způsob vypadá jednoduše, ovšem v praxi již tak snadný není. Ke správnému dýchání musíte mít určitou sebekázeň a jednotlivé nádechy a výdechy hlídat. Nádech provádějte ve chvíli, kdy je sval uvolněný, teprve v okamžiku, kdy zvedáte činku nebo jiným způsobem zatížíte sval, vydechněte. Nikdy se nenadechujte během zátahu! Výdech provádějte po celou dobu zátahu a naopak nádech po celou dobu uvolnění.

Druhý způsob, jak správně dýchat při cvičení je prvnímu způsobu podobný. Nádech i výdech provádíte ve stejném pořadí, jen s malým rozdílem. Zhluboka se nadechnete těsně před záběrem a vydechnete, až na konci záběru. Stejně jako v prvním případě, nikdy se nenadechujte během záběru.

Kontrolujte dech při běhání

Znáte ten pocit při běhu, kdy nohy ještě mohou a vy funíte a nemůžete popadnout dech? Špatné dýchání u běhu nebo rychlé chůze způsobuje píchání v boku nebo pod žebrem. Na vině bývá nedostatečné vydechování. Nestyďte se při běhu funět a vydechněte všechen vzduch. Nádech provádějte s každým třetím krokem. Chvíli potrvá než si na tento způsob dýchání zvyknete a dýchání se stane automatické, ale nevzdávejte to.

Ačkoliv se vám může správné dýchání při zvýšené fyzické aktivitě malicherné, věřte, že má na vaše výkony mnohem větší vliv, než si myslíte.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: