6.4.2014
Kategorie: Lifestyle, Zajímavosti

Studentská zábava – Majáles

Majáles znamená v překladu z latiny „májové, květnové“ a jsou to studentské oslavy příchodu máje. Určitě každý z vás zná majáles jako takový, ale znáte i jeho zajímavou historii?

Jak vše začalo?

První zmínky o tradici jsou z období rozmachu univerzit v 15. století. A už tehdy se ustálil zvyk tolerovat studentskou recesi i když byla někdy provokativní. V Českých zemích se začal majáles slavit zhruba v 18. století. V den školního volna (30. dubna) se žáci vydali pod školními prapory a se svým učitelem do jarní přírody, kde zpěvem oslavovali radost.  Nebylo to jako nyní, ale určitou podobu bychom zde najít už mohli.

majales_02

Porevoluční majáles

Tradice v ČR se začínala obnovovat v roce 2004, kdy města Zlín, Brno a Olomouc společně uspořádala Moravský Majáles. Od roku 2005 jsou menší majálesy spojeny do jednoho velkého projektu Český Majáles. V roce 2007 se odehrával Český Majáles již v 10 městech. Následující rok se pak projektu účastnila Praha, Brno a Plzeň. Od roku 2009 do sestavy opět přibyl Hradec Králové.

majales_03

Majáles letos probíhá v Hradci Králové, Praze a Brně. Novinkou jsou čipové náramky, které dostane každý při vstupu. Nahrazuje klasickou vstupenku. Budete jeho prostřednictvím platit a volit krále majálesu.  Kdo vystoupí? Například Horkýže Slíže, Tomáš Klus, Mandrage, Monkey Business, Sto Zvířat aj. Více info najdete na oficiálních stránkách: www.majales.cz.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: