15.2.2018
Kategorie: Cvičení

Tabata – účinný trénink, u kterého pálíte tuky

Mnoho z vás tento pojem možná slyší prvně. Co je tedy Tabata? Je to především řešení, pokud vás klasický trénink již nudí a chtěli byste vyzkoušet něco zcela nového a jiného. Ukážeme vám, jak si tedy zlepšit výkonnost a fyzičku ve velmi krátkém čase.

Tabata je neobvyklým způsobem tréninku, který je určen pro pokročilé sportovce. Pokud tedy s fitness teprve začínáte, anebo se k tréninku vracíte po dlouhé době – například po nemoci nebo dovolené, pak s tímto speciálním tréninkem rozhodně počkejte…

Pokud s fitness teprve začínáte nebo se vracíte k tréninku po delší době (např. po nemoci či zranění), rozhodně s tímto tréninkem ještě počkejte.

Izumi Tabata

Tento druh cvičení vyvinul japonský lékař Izumi Tabata, a to v roce 1996 v Národním ústavu Fitness a sport v Tokiu, kde se svými spolupracovníky poukázal na vysokou účinnost této metody. Ta je jednoduchá, ale zároveň neuvěřitelně těžká. Cvičení při maximální intenzitě po krátkou dobu je účinnější,
než cvičení v nízké intenzitě po delší dobu. Izumi provedl testy na několika sportovcích po dobu šesti týdnů a zjistil, že u testovaných jedinců došlo k vysokému nárůstu jak anaerobních tak aerobních předpokladů. Tajemstvím tohoto cvičení je poměr práce a odpočinku.

Poměr práce a odpočinku 2:1

Většina běžných tréninků se skládá z pracovní činnosti a odpočinku v poměru 1:3. Na jeden díl práce tak připadá třikrát tolik odpočinku. Tato metoda je známá hlavně v kulturistice nebo u jiných silových sportů. Ovšem u  cvičení Tabata je poměr práce a odpočinku  2:1, kdy jeden cvik na svalovou partii se skládá z osmi sérií. Klíčové je časování. Každou sérii cvičíme dvacet vteřin a následuje pouhých deset vteřin odpočinku. Během čtyř minut cvičení máte hotovo, dvacet sekund totiž cvičíte, deset minut odpočíváte, a poté tento krok jedna a dvě opakujete ještě sedmkrát.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli:
Štítky: