31.1.2019
Kategorie: Cvičení

Tai-chi: Cvičení pro ty, kdo hledají duševní pohodu

Tento způsobo cvičení, správně nazýván Tchaj-ťi, pochází z daleké Číny a spadá do kategorie bojových umění kung-fu. Toto bojové umění se používalo k obraně před protivníkem. Výraz taj-chi se dá volně přeložit jako Pěst velkého předělu nebo Pěst nejzazší konečnosti. Tai-chi vás naučí v jedné chvíli cvičit, meditovat a nabírat další energii. I když pohled na člověka cvičícího Tai-chi vypadá lehce a nevíte, zda jen tančí či trénuje, je to cvičení velice náročné a vyžaduje velkou koncentraci a soustředěnost.

Jak začít?

V dnešní hektické a uspěchané době potřebuje občas každý vypnout, utřídit si své myšlenky a provětrat svou mysl i tělo. Tai-chi je k tomu ideální, jeho základem je správné dýchání. Čím pomaleji cviky provádíte a zpomalíte svůj dech, který je veden z břicha a ne z hrudníku, tím rychleji dosáhnete harmonie. Naučte se dýchat zhluboka do břicha.

Základní postoj

Základní postoj v mírném podřepu je pro Evropana velmi nepřirozený a na začátku bolestivý. Po čase si nohy i pánev zvyknou. Všechny svaly musí být uvolněné a to je pro člověka mnohem těžší než se zdá. Jednotlivé pohyby se provádí plynule, ladně a navazují na sebe. V Tai-chi se naučíte, jak správně zatížit svaly, které se zpevní a ulevíte namáhaným kloubům. Některé pohyby vám na začátku nebudou dávat smysl, ale jejich smysl časem přijde. V základní sestavě Tai-chi objevíte 37 pohybů, které při cvičení vypadají jako jedna dlouhá sestava.

Účinky Tai-chi

Pomalými pohyby spojené s břišním dýcháním posílíte činnost vnitřních orgánů, včetně srdce a tím snížíte hladinu cholesterolu v krvi. Naprostou soustředěností na dýchání a pomalé pohyby se zpomalí váš tlukot srdce a sníží krevní tlak. Endorfiny zaplaví vaše tělo a stres jistě zmizí.

Pro koho je Tai-chi vhodné

Cvičit Tai-chi může téměř každý. Nezáleží na pohlaví, věku nebo kondici. Dokonce existuje sestava pouze pro horní poloviny těla pro handicapované jedince. Pokud toužíte po fyzické i duševní pohodě, neváhejte Tai-chi vyzkoušet.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: