19.7.2018
Kategorie: Zajímavosti

Tipy, jak se zdravě zbavit chrápání

Také vás budí chrápání vašeho partnera či partnerky? Chrápání bývá důsledkem uvolněných svalů, které utiskují dýchací cesty. Může to však být jeden z projevů spánkové apnoe (onemocnění vyžadující odbornou péči).

Některé přírodní metody, kterými lze chrápání potlačit

Spánková poloha na boku

Jestliže není chrápání příznakem žádného vážného onemocnění, vyzkoušejte spánek v poloze na boku. Pravděpodobně nikdo z nás nevydrží v jedné poloze po celou noc, nabízí se jedno řešení – lze si vypomoci polštáři. Tato pozice může pomoci předejít ochabnutí svalů, které následně utlačují dýchací cesty a výsledek je pak nepříjemné chrápání.

Mátový olej

Ten pomůže v případě, že dochází k chrápání v důsledku zduření sliznice dýchacích cest. Dýky oleji dochází ke splasknutí sliznice a vy pocítíte úlevu při dýchání.

Dostatečný přísun vitamínu C

Při vzniku chrápání hrají velkou roli i opakované záněty vedlejších dutin dýchacích. Vitamín C funguje jako prevence proti těmto zánětlivým obtížím, podpoří naši imunitu. Do jídelníčku je vhodné zařadit papáju, ananas, brokolici nebo kiwi. Tyto plody obsahují vitamínu C větší množství.

Eukalyptus

Eukalyptus se od pradávna využívá při nachlazení, jehož následkem je zduření sliznice dýchacích cest. Můžete jej využít při inhalování přidáním několika eukalyptových lístků či eukalyptového oleje do horké vody.

Ideální váha

Jestliže máte potíže s nadváhou, ta v poloze vleže působí jako zátěž na dýchací cesty. Během spánku se vám obtížně dýchá, což se může projevit právě i chrápáním. Úprava vaší hmotnosti zlepší vaše dýchání během spánku a vy tak můžete eliminovat chrápání.

Zvlhčovače vzduchu

Suchý vzduch dráždí sliznici. Pokud použijete zvlhčovač, sliznice bude zvlhčená a uvolníte si tak dýchací cesty. Do zvlhčovače můžete také použít některé bylinné esence, které pomohou dýchací cesty uvolnit.

Prach a alergeny

Mezi alergeny, které dráždí dýchací cesty, patří především prach, pyl či zvířecí chlupy. Díky nim dochází k zánětu sliznice nosu a zhoršené průchodnosti dýchacích cest. Eliminujte tedy v ložnici předměty, na kterých mohou tyto alergeny ulpět.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: