23.11.2017
Kategorie: Sport

Tipy, jak vybrat boty na běh

Žádný fígl prakticky neexistuje, základní pravidla pro výběr těch správných bot na běh, zná snad každý. Důležitá je podrážka. Ta by měla být odlehčená. A právě na to se nejznámější výrobci sportovní obuvi  zaměřují několik posledních let…

Boty, které povznáší

Tak například firma Nike přišla s kampaní Air. To jsou boty, které mají viditelně tlustší podrážku na patě, která je však zároveň také měkčí. Každé běžecké boty musí být nejen lehké, ale také vzdušné. Podrážky běžeckých bot se tak vyrábí ze speciální pryže. Může se vám zdát, že jde o nekvalitní materiál, ve skutečnosti však jde o nezbytné pohodlí pro vaši nohu.

Běžecké boty lze totiž prakticky ohnout na půl. Alespoň takové jsou moderním trendem i kvalitou pro běh. Jsou lehoučké, tlumí náraz při dopadu nohy na asfalt, ale jen o tom to není…

Nejen podrážka, ale i textil

Dalším podstatným atributem běžeckých bot je prodyšnost, aby se vám nohy nepotily. Vyrábí se tak kombinaci tvrdé gumy s textilií, ale i síťkou. Běžecké boty ze síťoviny jsou však volbou více méně spíše na léto. na podzim a v zimě díky nim můžete onemocnět, protože krom toho, že propouští vzduch, tak propouští také vodu.

Běžecké, které tvarují svaly

Potom existují ještě sportovní boty, které dokážou tvarovat lýtkové svalstvo, a to zase díky své vyvýšené a navíc pružinové podrážce. Tyto boty však obecně milují spíše ženy, a to při svém tradičním aerobiku. Prodávají se ale také pánské verze, které ocení muži v posilovně. Na běh to není.

Další značky, které se specializují na kvalitní výrobu běžeckých bot, jsou například Adidas, Asics, Mizuno, New Balance, Salomon, Saucony a Vivobarefoot. Zde již hovoříme nejen o víkendovém běhání, ale také o speciálních tretrách pro profesionály.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: