5.5.2014
Kategorie: Lifestyle, Zajímavosti

Tomášovi křížaly mohou být inspirací i motivací pro ostatní

Je mu pouze 11 let, ale už se orientuje ve světě podnikání. Neslyšeli jste o něm? Pak čtěte tento článek, protože o dalším dítěti, jako je Tomáš asi dlouho neuslyšíte.

Jedenáctiletý Tomáš z Mnisku pod Brdy si přál počítač, který stál 42 000 Kč. Jeho rodiče mu ho ovšem nekoupili. Udělali něco mnohem lepšího. Nechali Tomáše, aby si na počítač vydělal sám. Vydělal si na něj prodejem křížal.

krizaly_03

Po školním výletu mu jich pár zbylo a on nevěděl co s nimi. A v tu chvíli dostal ten nápad, který je v podnikání velice důležitý. S pomocí rodičů začal sušit křížaly a začal nabízet křížaly na sociálních sítích. První objednávka přišla již za deset minut. Aby si vydělal na počítač, musel prodat přes pět set balíčků s křížalami. On však tvrdě pracoval a peníze na jeho vysněný počítač si vydělal už za dva měsíce. On sám si myslel, že si na počítač nevydělá dřív, jak za dva roky. To muselo být překvapení. I přes takový úspěch si na nic nehraje. Je si vědom toho, že to byla jednorázová akce a že prodávat křížaly nemůže donekonečna.

Co mu kromě rodičů a píle taky pomohlo k úspěchu je to, že je unikátní. Pochybuji, že by tu bylo více takových podnikatelů. Lidé samozřejmě mají rádi tuhle jedinečnost a rádi tyto věci podporují. Pokud by prodávala křížaly například paní ve středním věku, určitě by se netěšila z takového mediálního ohlasu a takových úspěchů, jako mladý Tomáš.

krizaly_02

Pro Tomáše je toto do života samozřejmě užitečnější, než jakákoliv škola. Bude se mu to v životě ohromně hodit. Otázkou ale je, v čem by mu to mohlo být naopak neprospěšné. Podnikání bere čas a mohlo by se stát, že by neměl čas na ty věci, které k jeho věku patří – hraní, kamarádi aj. Nebo by mu mohli kamarádi závidět. Ale vzhledem k tomu, že ho rodiče hlídají a nechtějí, aby se staral jen o křížaly, tak mu snad tyto věci ani nehrozí.

Více informací o Tomášovi a jeho projektu najdete na facebooku.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: