21.1.2016
Kategorie: Zdravá výživa

Vaříme zdravě – jak upravovat jídlo?

Pečení, vaření v páře či vodě, uzení, smažení, dušení, grilování. Způsobů, jak připravit jídlo je spousta. Ale ne všechny jsou zrovna zdravé. Některými si dokonce zaděláváte na závažná onemocnění trávicího ústrojí. Které způsoby jsou nejvhodnější a kterým je naopak lepší se vyhnout?

Smažení

Na smažení jídla rovnou zapomeňte – přestože se jedná o jeden z nejoblíbenějších, nejrychlejších a nejchutnějších způsobů úpravy pokrmů všeho druhu. Během smažení se totiž do potravin dostává olej a s ním i spousta tuku. Navíc při smažení vzniká velké množství látek, které mají rakovinotvorné účinky. Když už se pro smažení rozhodnete, použijte kvalitní olej nebo vepřové sádlo.

Pečení

Pečené jídlo je velmi chutné. I to je důvod, proč se tento způsob úpravy používá tak dlouho. Během pečení se z jídla odpařuje jen voda, takže bývá hustější. Jestliže pečete maso, nezapomeňte ho podlévat, množství přidaného tuku ale razantně omezte.

vareni_01

Vaření v páře

Tento způsob zpracování je bezesporu nejzdravější. V potravinách zůstává většina vitamínu, minerálů i stopových prvků. Pro tento účel se na trhu nabízejí různé druhy speciálních hrnců, ty kvalitní jsou však velmi drahé. Postačí vám nádoba s dírkami vložená do většího hrnce s vodou.

Uzení

Toto tepelné zpracování dodává jídlu vynikající chuť, konzervuje jej a dokonce i zbavuje mikroorganismů. Ale to jsou jediná pozitiva. Uzení je totiž velmi nezdravé, kvůli působení dýmu se totiž vytvářejí rakovinotvorné látky.

Dušení

Další zdravou metodou je dušení. Během něho se totiž v potravinách zachovává velká část živin. Na rozdíl od vaření se nepoužívá tolik vody a jídlo se pevně přiklápí poklicí. Nevýhodou je, že se velmi snadno připaluje – proto je potřeba jej hlídat a podlévat.

vareni_02

Vaření ve vodě

Tato metoda patří mezi nejobvyklejší, ale zároveň i nejzdravější. Jídlo pak je snadno stravitelné. Pokud však suroviny vkládáme nejdříve do studené vody, ztrácejí většinu své nutriční hodnoty. Vhodnější je proto dávat je do vařící vody. Jídlo je pak i chutnější. Nevýhodou je, že při vaření pokrm přichází o vitamíny B a C. Zeleninu proto vařte rychle a při nízké teplotě.

Grilování

Přestože se grilování dlouho považovalo za nejzdravější způsob přípravy jídel, není tomu tak. Tuk, který kape do ohně, totiž uvolňuje karcinogenní látky. Používejte proto hliníkové tácky nebo alobal.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: