3.1.2019
Kategorie: Zajímavosti

Víte, co je fytoterapie?

Fytoterapii známe pod běžnějším lidovým názvem bylinkářství. Jedná se o druh alternativní medicíny pří které jsou k léčbě nejen člověka, ale i zvířat využívány rostliny, keře a stromy. Obecně to nazýváme bylinkářství. Lidé zabývající se fytoterapií označujeme jako fytoterapeuty nebo bylinkáře. Bylinkářství se mezi lidmi využívá přibližně 5000 let. V posledních 20 letech prudce stoupá zájem o tento způsob alternativního léčení. Bohužel, také přibývá otrav způsobených konzumací jedovatých plodů nebo bylin.

Jak byliny sbírat?

Jako vše i sběr bylin má svá pravidla a je třeba je znát, pokud se chcete fytoterapii věnovat. Byliny nebo plody keřů a stromů nikdy nesbírejte podél frekventovaných silnic a cest. Zbytky zplodin se na nich mohou uchytit a vám tak způsobit značné potíže. Vyhněte se místům, kde se používá hnojivo. Pozor na přírodní rezervace, často v nich bývá zákaz sběru.

Byliny nesbírejte večer a za deště. Že mají nasbírané o půlnoci větší účinek, jsou jen pověry. Kořenové části nesbírejte během léta, ale na jeho konci nebo začátku. Sbírejte pouze rostliny, které znáte a které nepatří k těm chráněným. Šetřete přírodu a vezměte si části rostlin, které opravdu potřebujete. Jedovaté rostliny nedávejte dohromady s ostatními.

Sušení bylin

Nikdy nesušte byliny na přímém slunci. Nejvhodnějším místem k sušení je půda nebo jiné suché tmavé místo. Nesnažte se sušení urychlit. Byliny tím ztrácí část svých léčivých schopností. Výjimkou jsou kořeny a plody. Usušené byliny ukládejte do tmavých sklenic nebo papírových sáčků.

U mnoha bylinek byly prokázány léčivé účinky a jsou darem přírody. Cílem mnoha bylinek je celkově posílit náš imunitní systém. Některé druhy pomáhají na konkrétní neduhy a nemoci. Nikdy však nespoléhejte pouze na léčivost bylin a s většími nebo déle trvající obtížemi vždy navštivte svého lékaře a informujte ho bylinkách, které užíváte.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: