16.2.2017
Kategorie: Sport

Vybíráme koloběžku pro dospělé

Koloběžka již dávno není záležitost jenom těch nejmenších. Můžete na ní potkat i nejednoho dospělého. V současné době je to moderní dopravní prostředek. Šetří nejenom váš čas, ale i zdraví a zároveň životní prostředí. Koloběžka se dá skvěle využít nejenom ve městě, ale i v terénu.

Jak ale vybrat tu správnou? Současná nabídka je velmi široká a výrobců i typů je celá řada. Záležet však bude jen a jen na vás a vašem pocitu z konkrétního stroje.

Na co především brát zřetel?

Při výběru hraje důležitou roli nosnost, která je u každé koloběžky uvedena. Raději volte vždy s nosností asi o 20 kilogramů navíc (a to především u turistických a sportovních koloběžek). Jízda v terénu totiž zvyšuje nároky na odolnost. Jedete po hrubším povrchu, sem tam narazíte na kořen nebo nějakou podobnou překážku a koloběžka tak musí zvládnout větší nárazy.

2015_toscana

Typ koloběžky

Koloběžky dělíme podle využití – sport, zábava, turistika, město, sjezd a freestyle. Někdy ještě můžeme sehnat universální, ty splňují parametry obvykle pro město a turistiku. Pokud se tedy rozhodnete pro nákup koloběžky, nejprve si uvědomte, k jakým účelům ji budete využívat.

Městské koloběžky jsou uzpůsobené pro pohyb na silnici – často mají úzká, malá nebo středně velká kola a jsou obvykle vybaveny jednou zadní brzdou. Turistické jsou velmi podobné, jen mají navíc přední brzdu a pro lepší pohodlí tvarovaná řidítka. Sportovní se ještě rozdělují na silniční a terénní. Aby mohli sportovci podávat dobré výkony, jsou tyto koloběžky aerodynamičtější a na výrobu se používá lepší materiál.

Volba materiálu

Většinou lze zakoupit koloběgroup_scoot-smalžky, které mají ocelový rám a hliníková řidítka, vidlici a brzdy. Ocel je materiál s větší hmotností, nicméně velmi odolný a tudíž pro začátečnické jízdy vhodný.

Pro sportovní vyžití se používají materiály spíše odlehčené, především hliník. Je trochu dražší, proto se dává hlavně na menší části. Velmi populárním materiálem je karbon, je lehký a pevný, ale také drahý. Pokud ale uvažujete o aktivním sportování, je to dobrá volba.

Čím je hmotnost koloběžky menší, tím je jízda lepší, ale ne každý si z finančních důvodů může dovolit koloběžku celokarbonovou. Je tedy velmi důležité nezanedbat výběr materiálu a rozmyslet si kompromis mezi kvalitou a cenou.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: