6.12.2018
Kategorie: Relax - odpočinek

Vyzkoušejte baňkování!

Baňkování nebo také vakuoterapie se řadí mezi jeden z mnoha způsobů alternativní medicíny. První zmínky o baňkování pochází z 3000 let starých svitků, kde se používaly nádoby z bronzu, bambusu nebo zvířecích rohů. Dnes se používají baňky skleněné nebo silikonové. V posledních letech je tato metoda známá pro velkou oblibu u vrcholových sportovců, kteří ji stále víc prezentují v médiích.

Co baňkování obnáší?

Celý princip této metody spočívá v nahřátých baňkách, které se přisají ke kůži pomocí podtlaku. Ten vznikne ochlazením baňky na těle. Baňka se nechá na těle 5-20 minut. Počet použitých baněk je libovolný, ale obvykle jich není více jak deset. Někdy se použije pouze jedna, která se přiloží na postižené místo. Kapiláry tlakem v baňce rozšíří až vzniknou modré podlitiny. Občas se baňkování užívá společně s akupunkturou.

Baňkování se dělí na suché a krvavé. Krvavé se nedoporučuje dětem a starším osobám. Je bolestivější, ale má větší účinky. Místo před přisátím baňky se malinko nařízne. Tato metoda není vhodná v oblasti kloubů. U nás se více používá suché baňkování. Podtlak vytvořený baňkou může různou intenzitu. Přes lehce masážní až po silnější, mírně bolestivou a léčivější.

V čem baňkování pomáhá?

Kromě odstranění bolesti a uvolnění ztuhlých napomáhá baňkování k lepšímu krevnímu oběhu. Prokrvení svalů a kloubů zmírňuje projevy některých onemocnění jako je revmatismus. Přisátím baněk v břišní oblasti zlepšíte svůj trávicí systém, napomáhá při léčbě chronického onemocnění žaludku a střev. Prokrvením organismu se zbavíte zácpy. Skvělým pomocníkem pro dámy při boji s celulitidou jsou právě baňky.

Celkové rozproudění krve nakopne celý organismus a vy pocítíte příval energie, proto je tento typ masáže vhodný pro hodně unavené jedince.

Celá procedura je mírně bolestivá, záleží na intenzitě podltlaku. Zůstanou po ní modřiny pravidelného kulatého tvaru, jedná s o otlačeninu krajů baněk. Nelekejte se, modřiny po čase zmizí a vaše pokožka bude opět bez poskvrnky.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: