14.11.2019
Kategorie: Sport

Z historie sportu: Fotbal

Fotbal, potažmo kopaná, je bezesporu nejznámější a nejhranější kolektivní hrou na světě. Čutat do míče touží většina chlapců, ale také mnoho dívek. Asi je zbytečné zmiňovat, že fotbalové družstvo se skládá z 11 hráčů. Hru hrají vždy dvě družstva a cílem je kopnout (hráči mohou používat celé tělo kromě rukou) míč do branky soupeře. V brance vždy stojí jeden určený hráč – brankář. Zápas má mnoho dalších pravidel, ale ty jsou jistě všem fanouškům fotbalu známá, co už tolik známé není, je fotbalová dlouhá historie.

Fotbal hráli již ve starověku

Zmínky o fotbale, nebo spíše hře podobné fotbalu, pochází již ze starověku. Za první předchůdkyni dnešního fotbalu se považuje čínská hra cchu-ťü. Podobné hry, kdy se kopalo nohama do míče, se objevují ve 2. století také v Řecku a Římě. Harpastum je římská hra, která je k dnešní podobě fotbalu nejblíže. Hra podobná fotbalu se hrála po celé Evropě, její pravidla byla však velmi rozdílná, podle místa a času, kdy se hra zrodila.

Dnešní fotbal vznikl v Anglii

Dnešní podoba fotbalu však vznikla až v 16 století v Anglii a to hned na několika středních školách. Žáci byli nuceni k pohybu a kopání do míče se zdálo být jako velká zábava. Postupně začaly vznikat dvě základní pravidla, která se udržují dodnes. V jedné verzi mohou hráči používat ruce, což je dnes viditelné například v rugby, v druhé mohou do míče pouze kopat.

Tzv. Cambridgeská pravidla, kdy se všechna pravidla ucelila vznikla po několika zápasech, které mezi školami proběhly, vznikla v roce 1848. Netrvalo dlouho a 26.10 1863 a vznikla první The Football Association, který vytvořila řadu pravidel, většina z nich jsou platná dodnes.

První mezinárodní zápas se odehrál mezi Anglií a Skotskem a nepadl při něm žádný gól.

Fotbal se začal postupně rozšiřovat po Evropě, zejména díky železniční dopravě. Po čase se dostal i na americký kontinent.

V dnešní době, podle průzkumů federace FIFA, se fotbalu, ať už profesionálně nebo rekreačně, věnuje přibližně 240 miliónů ve 200 zemích světa, což o sobě jiný sport říci nemůže.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: