12.3.2020
Kategorie: Sport

Z historie tenisu: Sport, kterému vládnou muži i ženy

Ačkoliv se začátky tenisu datují do 19. století do Anglie, mnoho lidí věří, že prastarý původ hry leží ve 12. století v severní Francii, kdy se míček odrážel rukou. Louis X, král Francie byl horlivý hráč jeu de paume („hra palmy“), která se vyvinula ve skutečný tenis.

První kurty

Louis X jako první postavil kryté tenisové kurty v moderním stylu. Louis byl nespokojen s tenisem venku, a proto měl uzavřené kurty uzavřené v Paříži „kolem konce 13. století“.  Tento návrh se v pravý čas rozšířil po královských palácích po celé Evropě. V červnu 1316 ve Vincennes„Val-de-Marne a po obzvláště vyčerpávající hře vypil Louis velké množství chlazeného vína a následně zemřel buď na zápal plic nebo na pohrudnici, i když také existovalo podezření na otravu. Kvůli současným popisům jeho smrti, Louis X je první tenisový hráč historie známý podle jména. Dalším z prvních nadšenců hry byl francouzský král Charles V, který nechal u paláce Louvre zřídit dvůr.

První tenisové rakety

Teprve v 16. století se rakety začaly používat a hra začala být nazývána „tenis“, od francouzského termínu tenez, což lze přeložit jako „obdržet!“ nebo „chyť“. To bylo populární v Anglii a Francii, ačkoli hra byla hrána jen uvnitř, kde míč mohl být odražen od zdi. Henry VIII, král Anglie byl velkým fanouškem této hry, která je nyní známá jako skutečný tenis . Během 18. a začátkem 19. století, se v Anglii objevily nové raketové sporty.

Vynález první sekačky na trávu v roce 1830 v Británii je považován za katalyzátor, pro přípravu moderních travních kurtů, sportovních oválů, hřišť, hřiště, zeleně atd. To vedlo ke kodifikaci moderních pravidel pro mnoho sportů, včetně tenisového trávníku, většiny fotbalových nařízení a dalších.

Pravidla moderního tenisu se od 90. let 20. století jen málo změnila.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: