14.12.2015
Kategorie: Cvičení

Začínáme s jógou

I když to na první pohled nevypadá, jóga je velmi rozmanitá. Její základy pochází z prastarého indického učení a jak tomu tak bývá, během staletí prošla velkými změnami. Existuje jóga klasická, jak ji cvičili učenci před tisící lety, i jóga moderní, která se objevila v posledních několika letech. Pokud chcete s jógou začít, měli byste si nejdříve udělat jasno v tom, kterým směrem se vydáte. V tomto článku vám proto nabízíme základní přehled několika druhů jógy.

Proč se cvičením začít?

Základním významem jógy je propojit tělo s myslí. Během jednotlivých cviků si protahujete tělo, pomáháte harmonizovat jeho činnost a současně máte čas na přemýšlení o smyslu vlastního života a nabízí se i prostor pro formování osobnosti. Pokud se rozhodnete začít s jógou, vydáte se na cestu, která vás bude posilovat a motivovat být silnějším a lepším člověkem.

Prostor pro zlepšování

Cvičení jógy má svá přesná pravidla. Sestává se s mnoha různých pozic, které se učíte zvládat. Na začátku bude jejich provedení možná obtížné, ale postupem času se budete zlepšovat a pochopíte, že vaše tělo i mysl mají obrovské možnosti.

joga_02

Jaký druh vybrat?

  • Populární je dnes Vinyasa jóga. Jejím základem je provádění jednotlivých pozic v rychlejším tempu s důrazem na správné dýchání. Při cvičení se dýchá jen nosem.
  • Jestliže vám záleží i na meditaci, měla by vaší volbou být Hatha jóga. Cvičí se v pomalejším tempu, je zaměřena na protahování a meditaci.
  • Ashtanga vinyasa jóga – tato nese nejvíce znaků klasické indické jógy. Cvičí se sice ve vyšším tempu, ale s velkým důrazem na zdokonalení těla i mysli.
  • Power jóga je hodně dynamická a není vhodná pro začátečníky. Abyste s ní mohli začít, je třeba ovládat základní pozice a mít posílené tělo.
  • Specifickým druhem je Bikram jóga, která se cvičí v místnosti vyhřáté na 42° C. Ani tato není vhodná pro začátečníky a není doporučována osobám se srdečními potížemi. Při cvičení se totiž tělo zahřívá na vysokou teplotu.

joga_03

Začněte!

Cvičení jógy je určeno pro všechny a lze s ním začít kdykoliv budete chtít. Prvních několik hodin je lepší absolvovat s lektorem, abyste si osvojili provádění pozic. Později můžete cvičit doma, například na youtube najdete hodně videí, včetně celých lekcí.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: