3.5.2018
Kategorie: Cvičení

Zacvičit si můžete i v posteli, objevte postelové cviky

Pravidelné cvičení přispívá ke kvalitě našeho života, je to projev naší vůle starat se o vlastní zdraví, ale také vytváří pozitivní klima pro překonávání stresových situací. Jakýkoli druh cvičení vede ke zlepšení krevního oběhu, snižuje vysoký krevní tlak, posiluje srdce a plíce, snižuje riziko vzniku infarktu či mrtvice, zvyšuje hladinu endorfinů, mozkových hormonů, které vytvářejí v našem organismu pocit zdraví a pohody.

Dnešní uspěchaná doba a stres jsou dva důležité faktory, které ovlivňují naše zdraví. A přitom stačí tak málo – věnovat několik minut denně cvičení a nemusí to být nic složitého, klidně můžete cvičit i v posteli.

Začínáme s cvičením v posteli

Každý by měl cvičit v rámci svých možností. Ideální cviky, které vás zbaví duševního i fyzického stresu, uvolní vás a dopřejí vám relaxaci, jsou ty, které provádíte ráno, třeba v posteli, jsou totiž zaměřené na uvolnění a podporují správnou funkci žláz. Není tedy nutné z postele ihned vyskočit. Pokud si chcete zpříjemnit ráno, začněte protažením celého těla, dopřejete mu tak pocit zdravého probuzení. Zkuste vykonávat automatické pohyby, jež odrážejí rytmus vašeho těla (pročistíte si tak neurologické cesty a zlepšíte krevní oběh).

  • Protáhněte se, jako to dělají malé děti, dochází tak ke stimulaci veškerých smyslových nervů.
  • Pokrčte nohy a přitáhněte kolena k tělu, převalujte se z boku na bok, zrychlíte tak tok krve, protáhnete si páteř a uvolníte tak ztuhlé části těla.
  • Při každém protažení se řádně nadechněte, okysličíte si tak každou buňku vašeho těla.
  • Máte – li ztuhlá ramena či krk, dejte si obě ruce za uši a vzpažte, nahlas si povzdechněte.
  • Chcete – li posílit břišní svaly, lehněte si uvolněně, paže dejte za hlavu, propněte nohy a přitiskněte je k sobě po celé délce, pomalu zvedejte hlavu a hrudník dokud neucítíte, jak dochází k aktivaci břišních svalů, v této poloze vydržte několik vteřin. Několikrát po sobě opakujte.
  • Pro zpevnění celého těla se položte rovně, nohy propněte a paže položte volně podél těla. Bradu máte zasunutou, ramena jsou uvolněná a stažená. Následuje hluboký nádech a výdech, při kterém zkuste zvednout obě nohy, které jsou pevně přitisknuté k sobě, několik centimetrů nad postel.

Ať je váš zdravotní stav jakýkoli, nalezněte si takovou formu cvičení, která nebude vaše tělo zatěžovat, ale bude mu jen a jen ku prospěchu.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: