22.12.2016
Kategorie: Zdravá výživa

Zázvor nahradí celou lékárnu

O zázvoru lze s čistým svědomím říci, že spolehlivě nahradí hned celou škálu chemických léčiv, které dnes pořizujeme ve snaze zažehnat nejčastější onemocnění. V indické medicíně je zázvor považován za univerzální lék. Tato rostlinka totiž obsahuje doslova celou lékárnu ingrediencí s mnohočetnými zdravotními přínosy. Nejen v Indii, ale i u nás již spousta lidí ví o úžasné schopnosti zázvoru zklidnit podrážděný žaludek a odstranit nevolnost. Tím, že stimuluje tvorbu slin, může i napomáhat trávení.

V některých studiích měl zázvor lepší výsledky v překonání mořské nemoci než lék Dramamine. Obsahuje totiž Gingerol, což je složka zodpovědná za aromatickou a výraznou chuť zázvoru. V databázi fytochemikálií USDA je uveden jako antimetikum, tedy látka, která předchází nevolnosti a zvracení.

Zázvorem proti ranní nevolnosti

Studie z Dánska došly k závěru, že téměř 75% těhotných žen, které užívaly zázvor, zaznamenalo úlevu od typických ranních nevolností bez omezujících vedlejších účinků. Jelikož se mnohá léčiva v těhotenství nemohou používat s ohledem na možná rizika pro plod, je zázvor skvělá bylina, kterou je v těhotenství dobré mít při ruce.

ginger-1714196_960_720

Co zázvor obsahuje

Aktivními složkami zázvoru jsou gingeroly, shogaoly, gingerdiony a zingeron, což jsou všechno antioxidanty. Zingeron a shogaol mají také protizánětlivé účinky a mohou tak tvořit účinnou složku nutričního programu při artritidě nebo fibromyalgii. Výzkumy potvrdily, že gingeroly by mohly inhibovat růst buněk lidského kolorektálního karcinomu.

Studie testující zázvor na zvířatech rovněž ukazují, že má protinádorové účinky, pomáhá posílit imunitní systém a vykazuje i antimikrobiální a antivirové vlastnosti. Zázvor má také pozitivní vliv na gastrointestinální trakt, kardiovaskulární systém, bolest a horečku. Proto není divu, že horký zázvor s citronem je oblíbená domácí pomoc při různých variacích pocitu „není mi úplně dobře“. Jedním z přínosů zázvoru, který je znám již po tisíce let, je jeho schopnost podporovat krevní oběh a prokrvení. Indičtí a čínští lékaři předepisují již po tisíciletí zázvor lidem, které trápí studené ruce a nohy.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: