7.7.2016
Kategorie: Sport

Znáte sport Canicross?

Rádi sportujete, máte psa a tak trochu vás mrzí, že nesportuje s vámi a neužíváte si s ním společné chvilky? Změňte to a vrhněte se na canicross. Jedná se o speciální druh sportu, ve kterém hrají hlavní roli člověk a jeho pes. V České republice si získává stále větší popularitu, takže o zábavu není nouze!

Skvělá zábava pro oba!

Canicross je definován jako terénní sport, při kterém je maximálně zapojen pes i jeho pán. Hlavní náplní sportovní aktivity je běh. Pes je při něm spojen se svým pánem pomocí speciálního lana. Společně tak musí zvládnout běh v náročném terénu. I když by se mohlo zdát, že se jedná o sport s dlouhou historií, není tomu tam. Canicross si své místo ve světě sportu hledal poměrně dlouho. Přelomový byl rok 2002, kdy se ve městě Ravenna (Itálie) konalo první mistrovství světa v canicross.

canicross_01

V ČR je široká základna!

K cestě do profesionální ligy existuje poměrně dlouhá cesta. Na fyzické kondici musíte zapracovat vy i váš pes. Musíte se naučit vnímat společný pohyb, pes musí dokonale zvládnout každý povel. Při canicrossu budete společně zdolávat několikakilometrovou trasu s různými přírodními překážkami. I například běh z kopce je těžké zvládnout, pokud by pes příliš táhl, mohlo by dojít k vašemu pádu a naopak. Pes musí poslechnout povely – nejdůležitější jsou: běž, stůj, doprava, doleva a další. Určitě byste s ním měli chodit na cvičák. V České republice existuje několik klubů, kde se tomuto nádhernému sportu věnují. Najdete je například v Praze, Brně, Děčíně, Turnově a mnoha dalších městech. Každý rok u nás také proběhne několik závodů pro amatéry, na kterých porovnáte síly a dozvíte se i soustu cenných rad, které vám pomohou se zdokonalit.

Jaké plemeno psa je vhodné pro canicross?

Běh je náročný, proto by váš pes měl být statnější, aby vše v pohodě zvládl. Je nejlepší pro psy středních plemen, Canicross bude určitě bavit pitbullteriéry. Naopak není příliš vhodný pro psy malých plemen a pro mohutné psy. O tom, zda váš pes běh zvládne či nikoliv, se v nejlepším případě poraďte s veterinárním lékařem.

Ilustrační fotografie: Canicrossusa.com.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: