23.5.2019
Kategorie: Zdravá výživa

Znáte zdravé potraviny, po kterých se přibírá?

Mnoho lidi si myslí, že pokud se stravují zdravě, zákonitě to znamená, že se stravují i dietně. Většinou to tak bývá, ale existují potraviny, kde to tak úplně není pravdou. Takovou potravinou je například ovoce, které je bezesporu určitě zdravé a nemělo by chybět v jídelníčku nikoho z nás. Ovoce nám dodává energii, vitamíny, posiluje imunitní systém, ale také obsahuje cukry, i když ty zdravé. Obzvláště zrádné je sušené ovoce, které obsahuje cukru až 6x více. Pokud jste v redukci ovoce z jídelníčku určitě nevyřazujte, ale zařaďte ho na snídani nebo dopolední svačinu. Svá smoothie si mixujte, kromě ovoce, také ze zeleniny. Pojďme se podívat na další potraviny, které jsou zdravé, ale ke zbavení tuků nepomohou.

Nízkotučné potraviny

Nízkotučné jogurty, tvarohy a jiné dezerty se tváří, jak jsou dietní, ale tuk v nich bývá nahrazený cukrem a škrobem, který škodí tělu téměř stejně. Zkuste rostlinný jogurt a s chia semínky, který vás zasytí mnohem lépe a vy nemusíte výčitky svědomí z porušení diety.

Zapékané müsli

Zapékané müsli se praží na oleji a bývá často doplňováno velkým množstvím rafinovaného cukru a stává se tak kalorickou bombou. V obchodě raději sáhněte po sypaném müsli a zkontrolujte na obale množství přidaného cukru. Stejný proces se týká také různých müsli a energetických tyčinek.

Ořechy

Všechny druhy oříšků jsou velmi zdravé, o tom není pochyb. Ovšem většina z nich je také velmi kalorická. Pokud se chcete zbavit pár kil, z jídelníčku se je nevyřazujte, ale dopřejte si jich maximálně dvě hrsti denně. Nejvíce kalorické jsou lískové oříšky a nejméně pistácie. K hubnutí nejideálněji poslouží piniové ořechy, které si v Česku získávají stále větší oblibu.

Rýže

Rýže je vysoce energetická. Pokud nejste ve větší fyzické zátěži, nestihne vaše tělo energii z rýže zpracovat a nevyužitá energie se začne ukládat v tuky. Konzumujte rýži k obědu, k večeři se jí vyhněte. Před sportovním výkonem nebo fyzickou zátěží vám dodá energii.

Ovocné džusy a ledové čaje

Většina džusů a ledových čajů je hojně přislazována rafinovaným cukrem a i když si koupíte 100% džus, koupíte si jen koncentrovanou fruktózu, o které víte, že pokud ji nespálíte, změní se v tuk. Sice jde o zdravé cukry – fruktózu, ale nespálená energie se v tuk změní vždy.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: