22.3.2018
Kategorie: Sport

Žonglování zlepší postřeh i zručnost

Žonglování není jen zábava, má na nás i celou řadu pozitivních vlivů. Podporuje celou řadu našich dovedností – reakční rychlost, jemnou motoriku, správné držení těla, balanční schopnosti či prostorovou orientaci.

Vzhledem k tomu, že je to aerobní pohybová aktivita, podporuje okysličování krve a také zvyšuje naši srdeční frekvenci. Zároveň podporuje koordinaci mezi svaly a nervovou soustavou i fyzickou zdatnost. Dochází při ní k rozvoji reflexů a reakcí našeho organismu na vnější podněty.

Žonglérskými pohyby trénujeme smysl pro rytmiku, podpoříme rovnováhu i prostorovou orientaci, která je nezbytná pro vykonávání běžných činností. Žonglování má příznivý vliv na dynamiku našeho těla, posilujeme díky němu zádové svalstvo a svaly horních končetin.

Pokud hledáte příjemnou relaxační techniku, jež podpoří harmonizaci vašeho těla, může to být právě žonglování. Kromě pohybových aktivit je potřeba také zapojit kreativitu a fantazii, které budete potřebovat na vymýšlení nové choreografie. Pokud se chcete naučit žonglovat, potřebujete pravidelný trénink, určitou dávku trpělivosti a také odhodlání.

Čím můžeme žonglovat?

  • Klasika jsou míčky

Liší se však materiálem, ze kterého jsou vyrobeny. Může to být kůže, koženka, semiš, látka nebo latex.

Pro začátečníky jsou ideální ty, které jsou naplněny nějakým sypkým substrátem. Při pádu nám nebudou skákat a nebudeme je neustále hledat.

Při házení mějte na paměti, že čím výše je budete vyhazovat, tím se zvětší nepřesnost. Prodloužíte si pouze čas na chycení.

  • Kruhy

Ty většinou slouží pro pokročilejší žonglování. Vyžadují větší obratnost při chytání.

  • Diabolo

Materiál, který se používá na jeho výrobu, je guma nebo tvrzený plast. Pokud si můžete vybrat hůlky, volte raději hliníkové než dřevěné, které se častěji zlomí.

  • Poi

Jsou to míčky na šňůrce. Můžete jimi točit a vytváříte tak zajímavé obrazce.

  • Různé druhy tyček

Do této skupiny patří například dragon staff, flower stick či devil stick.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: