15.11.2018
Kategorie: Cvičení, Sport

Zumba: cvičení nebo zábava?

O zumbě jste jistě už slyšeli. Jedná se o celkem zaběhlý styl sportovního vyžití, který u nás vyhledávají zejména ženy. Kombinuje prvky sportu s prvky tance. Cvičí se v kolektivu na hudbu s latinskoamerickými rytmy. A pro svoji zábavnost má takový úspěch.

Zumba byla pro svět objevena vlastně náhodou. Vymyslel ji v devadesátých letech fitness trenér a choreograf Alberto „Beto“ Perez, když si jednou na hodinu aerobiku zapomněl vzít správnou kazetu s hudbou a použil místo ní svoji oblíbenou kazetu s latinskoamerickými rytmy. Rozhodl se hodinu nezrušit a průběžně na hudbu improvizoval. Jeho klienti byli sestavou tak nadšení, že chtěli podobné cvičení zopakovat. V průběhu několika let založil Alberto Perez s několika partnery firmu, která školí lektory, vydává DVD s návody na cvičení, knihy, dokonce vznikla i řada oblečení značky Zumba.

Tento fenomén dorazil pochopitelně i k nám do Čech. Zumba se cvičí ve velkých městech i malých obcích. V prvním případě většinou v menších studiích a fitness, v případě druhém převážně v tělocvičnách a sportovních halách. Zájem o zumbu je totiž tak veliký, že na jednu lekci dorazí klidně i stovka pohybu chtivých dam. Hodina cvičení zumby tak v mnoha případech připomíná spíše velkou taneční párty…

Nicméně je třeba zvážit, zda je tento typ cvičení vhodný i pro vás. Zumbu mohou cvičit všichni bez ohledu na věk, váhu, pohlaví… Jedinými omezeními jsou problémy s páteří nebo klouby. Pokud těmito problémy trpíte, buď na zumbu zapomeňte, nebo se před hodinou domluvte s lektorkou, které cviky vynechat. To je ovšem proveditelné patrně jen tam, kde se cvičí v menším kolektivu.

Principem cvičení zumby je střídání rychlých pohybů s pomalými. Rychlé se cvičí, nebo chcete-li tančí na rytmy salsy, merengue, samby, mambo, (v pokročilých kurzech i flamenca či tanga) a kombinují se s posilovacími cviky. Pomalé pasáže jsou pak pro uvolnění a zapojení ostatních svalových skupin.

Na začátku lekce zařadí lektorka pomalejší rytmy – pro zahřátí a rozcvičení těla. Postupně rytmus nabírá na rychlosti. Kroky se příliš nevysvětlují, musíte je odkoukat. Nicméně díky opakování a rytmu byste se měli rychle zorientovat a dostat se do tempa, i když budete se zumbou začínat. Nezapomeňte si s sebou vzít ručník, pohodlné oblečení, kvalitní sportovní boty (pohodlné a prodyšné) a hlavně láhev s pitím.

Jako ostatní aerobní cvičení i zumba se již rozděluje na několik druhů:

  • Zumba Basic Steps Level 1 – základní kroky zumby, vhodné pro začátečníky.
  • Zumba Basic Steps Level 2 – rychlejší a náročnější cvičení, více tanečních kroků.
  • Zumba Gold – zumba určená starším nebo obézním lidem, kde se vyžaduje mírnější přístup při cvičení.
  • Zumba Toning – kombinace posilovacích a tanečních prvků za účelem spalování kalorií a zároveň tvarování těla, při cvičení se používají malé činky.
  • Aqua Zumba – zumba vhodná například pro lidi po nemoci nebo jako rehabilitace, jde o nenáročnější variantu cvičení ve vodě.
  • Zumbatomic – cvičení určené zpravidla dětem od 4 let do 12 let.

Pokud se rozhodnete začít se zumbou, můžete si na této stránce zkontrolovat, zda zrovna ta „vaše“ instruktorka prošla oficiálním školením od Zumba® Hollywood LTD, a může tedy kurz oficiálně vést. Bez tohoto školení nejsou cvičitelky oprávněny zumbu předcvičovat, tak abyste nakonec nebyli zklamaní, kdyby byl vámi vybraný kurz zrušen.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: