05. května 2023
Kategorie: Zajímavosti

Chcete běžet maraton? Co je dobré vědět před vyběhnutím…

Lidé si dávají různá předsevzetí a mety, kterých chtějí v životě dosáhnout. Někdo chce spokojený život, jiný povýšení v práci. Když to všechno mají, stanovují si už jiné cíle. Například chtějí proniknout do tajů nějakého sportu, přihlásí se do reality show, chtějí si vyzkoušet nějakou poloprofesionální soutěž a podobně. A někdo se zapíše na maraton. Chce celkem uběhnout 42 kilometrů a 195 metrů. I když je to krásné předsevzetí, je nutné se na něj pořádně připravit a trénovat. Co je dobré předtím, než vyběhnete, vědět?

Vyběhněte už dnes

Jako se vším i s maratonem se vám na mysl dere mnoho až. Až si o tom něco přečtu, vyběhnu. Až si koupím kvalitní oblečení, až bude hezky, až nebude pršet, až mě nebude bolet hlava. Jenže v den maratonu může být špatné počasí, můžete mít nepohodlné oblečení nebo vás dokonce může bolet hlava. To neovlivníte. Proto se výmluvám vyhněte obloukem a vyběhněte. Raději už dnes.

Ptejte se

Nejste první a ani poslední jedinci, kteří se do maratonu přihlásili. Mají ho za sebou tisíce běžců, proto si najděte komunitu a ptejte se. Na vše. Na přihlášky, jak začít, jak vydržet, co jíst, co nedělat, co dělat, zkrátka se zeptejte na všechno, co vás zajímá, co potřebujete vědět. Je určitě důležité být připraven než zaskočen.

Nejen během je člověk živ

Maraton to přece znamená nazout boty a běžet, ne? Chyba. K dostatečné energii a správnému spalování kalorií je nutné také správně jíst. A když vydáváte dostatečný výkon, musíte mít kvalitní příjem. Samozřejmě se nenajíte ve fast foodu, ale pečlivě volíte bílkoviny, zdravé tuky, sacharidy, ovoce, zeleninu a podobně. Díky tomu nehubnete a tělo vydrží i takový zápřah jako maraton. Možná si v půlce řeknete, že už dál nemůžete, ale právě palivo ve formě jídla vám dodá sílu běžet dál.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli:
Štítky:,