26. května 2023
Kategorie: Sport

Jaké sporty zvolit, aby vaše klouby netrpěly?

Pohyb je důležitý a měl by být součástí každého dne. Ať už jdete cvičit, tančit, běháte nebo chodíte do posilovny. Máte díky tomu kvalitnější život, zlepšujete fyzičku, prospívá vašemu zdraví, srdci, metabolismu a podobně. Když však máte nějaké zdravotní omezení nebo problémy, je nutno k tomu přihlédnout. Protože budete-li sportovat i přes bolest nebo navzdory tomu, pak si můžete spíše ublížit. Řeč je například o problémech s klouby. Jaké sporty tedy prospívají kloubům a naopak díky nim netrpí?

Chůze

Jedním z nejšetrnějších pohybů je chůze. Je to totiž pro lidské tělo nejpřirozenější pohyb. Chodíte dnes a denně, přesunujete se z místa na místo. Můžete si volit obtížnost, rychlost, dělat si přestávky a celkově chůzi podřídit vaší aktuální fyzičce a kloubům. Můžete střídat rychlochůzi s klasickou, jít na celý den na procházku do hor nebo si vyjít do blízké přírody, abyste si vyčistili hlavu.

Cyklistika

Jízdu na kole se učíte už v útlém věku proto vám je vlastní a mnohdy stejně přirozená jako chůze. Při ni se dostává do těla dost kyslíku, prokrvuje se organismus, může se snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění. Skvěle pomáhá v boji proti obezitě a když máte kila navíc a problémy s klouby, tak je právě jízda na kole tím pravým, kde klouby šetříte.

Plavání

Zde platí fyzika, přesněji Archimédův zákon. Během plavání totiž nepřetěžují klouby, vazy nebo páteř. Voda vás nadnáší čili nezatěžujete tělo. I proto jde o velmi častou aktivitu, která se používá jako pohyb při redukci váhy, pomoc při rehabilitaci, po úrazech, operacích. Plavání má dobrý vliv na váhu, umí ulevit a posílit páteř. Opět zde platí, že můžete plavat svým tempem, kolik bazénů chcete a zvládnete. Zapojujete celé tělo a i to je pro vaše klouby vhodné.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: