
Rychlé hubnutí: Proč je špatné?
Zájem o rychlé hubnutí spočívá v tom, že obvykle vyžaduje mimořádné úsilí ve stravě a cvičení – úsilí, které by mohlo být nezdravé a které pravděpodobně nemůžete udržet jako trvalé změny životního stylu. Největším strašákem rychlého hubnutí je jo-jo efekt.
Kdy je hubnutí zdravé?
Typickým doporučením je ztráta hmotnosti 1,5 kg týdně. I když se to může zdát jako pomalé tempo hubnutí, je více pravděpodobné, že vám pomůže udržet hubnutí dlouhodobě a vyhnete se obávanému jo-jo efektu.
Nezapomeňte, že 1,5 kg tuku obsahuje 3 500 kalorií. Chcete-li ztratit 1,5 kg týdně, musíte spálit o 500 více kalorií, než jíte každý den (500 kalorií x 7 dní = 3 500 kalorií).
Rychlým hubnutím ztratíte svaly, ne tuky
Pokud ztratíte hodně váhy velmi rychle, nemusíte ztratit tolik tuku, jako kdybyste ztráceli váhu pomaleji. Místo toho můžete ztratit hodně vody nebo dokonce svalovou tkáň, protože v krátké době je těžké spalovat tolik tukových kalorií.
Kdy se rychlé hubnutí doporučuje?
V některých situacích však může být rychlejší hubnutí bezpečné, pokud se to udělá správným způsobem. Například lékaři mohou předepsat velmi nízkokalorickou stravu pro rychlé hubnutí, pokud obezita způsobuje vážné zdravotní problémy. Taková extrémní strava však vyžaduje lékařský dohled. Kromě toho může být obtížné udržet tuto váhu po skončení diety.
Některé diety zahrnují iniciační fázi, která vám pomůže nastartovat hubnutí.
Fáze rychlého startu, ve které můžete během prvních dvou týdnů ztratit 5 – 7 kg. S tímto přístupem můžete rychle zhubnout, protože kombinuje mnoho zdravých a bezpečných strategií najednou – žádné triky ani extrémní dieta.
Po počátečním dvoutýdenním období přecházíte na doporučený úbytek hmotnosti 1 – 1,5 kg týdně, což vám dává čas na přijetí nezbytných změn životního stylu, jako je například zdravá strava a zvýšení fyzické aktivity, které jsou nezbytné pro udržení hmotnosti z dlouhodobého hlediska.