
Sport a vše okolo něj – jaké zajímavosti možná neznáte?
Ať už se na sport koukáte v televizi nebo se do něj aktivně zapojíte, je nedílnou součástí mnoha životů. Minimálně ve škole vás čekal povinný a často neoblíbený tělocvik, který ne každý měl rád. Ve vyšším věku však sportu přijde na chuť takřka každý. Máte totiž možnost volby. Někdo chodí tancovat, druhý posiluje, třetí se jde projít rychlou chůzí do přírody. A pak takový sport praktikuje více či méně pravidelně. Kde se však takový sport vzal? Kde vznikly olympijské hry?
Sport znám už od nepaměti
Když chcete přesné datum, kdy vznikl sport, patrně se ho nedohledáte. Ono totiž přesně nejde najít onen den, kdy to vše vzniklo. Počátky sportu se sice řadí do antiky, ale pohyb a různé hry či soutěže praktikovaly, ať už v rámci boje, kdy se válečníci snažili posílit své tělo na boj. Patřila zde například jízda na kole, běh, různé zápasy, střílení na terč a podobně. Už dříve se uzavíraly různé sázky na soutěže, například na páku, kterou si poměřovali sílu muži v krčmách a podobně.
Začátek olympijských her
V té době se jim vlastně říkalo panthénské. Poměřovala se v něm síla a tělesná zdatnost. Sjížděli se zde ti nejlepší sportovci z celého Řecka. Vše se konalo v pravidelném intervalu každé čtyři roky, což olympijským hrám zůstalo dodnes. K soutěžím byli přizváni také diváci, kteří povzbuzovali své favority. Obnovu těchto her měl na svědomí baron Pierre de Coubertin. Ten jim vdechl v podstatě dnešní podobu a svůj sen o výchově mládeže a formování společnosti má dnes mezinárodní ráz.
Kdysi věnce, dnes cenné kovy
Vítězové jsou vždy obdarováni medailemi, které jsou vyrobené z cenných kovů. Nebylo to tak vždycky, až do roku 1904 dostávali sportovci olivové věnce. Tehdy byly medaile celé ze zlata, od čehož se následně upustilo. Dnes jsou jen pozlacené a zbytek cenné medaile je ze stříbra.