13. srpna 2020
Kategorie: Cvičení

Výhody silového tréninku

Pokud se rozhodnete začít se silovým tréninkem, můžete klidně zmírnit své cardio aktivity. I při zvedání těžkých vah pálíte tukové zásoby, současně však budujete svalovou hmotu. Ale co je přesně silový trénink? Zjednodušeně řečeno, silový trénink (tzv. odporový trénink) zahrnuje použití vaší vlastní tělesné hmotnosti nebo nástrojů, jako jsou činky nebo odporové pásy, k budování svalové hmoty, síly a vytrvalosti.

Začít vidět výsledky obvykle trvá několik týdnů. Výhodou silového tréninku je, že tělo spaluje tuky i dlouho poté, co opustíte tělocvičnu. Silový tréninky má mnoho dalších výhod.

Silnější kosti

Silové tréninkové programy zvyšují hustotu kostí a zvyšují celkovou tuhost pojivových tkání, což je skvělou prevencí před úrazy.

Je to důležité při stárnutí, zejména u žen. Potřebujeme, aby tělo mohlo ztuhnout a stabilizovat při nárazu nebo proti vnější síle.

Vytváří pevné tělo a spaluje tuky

Se zvyšující se svalovou hmotou roste i vaše klidová metabolická rychlost. Vyšší klidová metabolická rychlost znamená, že vaše tělo spaluje více kalorií v klidu, aby si udrželo pouze základní funkce těla. To se však nestane přes noc a také je potřeba dbát na správnou stravu.

Zmírňuje příznaky deprese

Silový trénink odporu má významný pozitivní dopad na zmírnění depresivních symptomů. Posilování nejen zvyšuje fyzickou sílu, ale také zlepšuje náladu a zlepšuje sebevědomí.

Tipy pro začátečníky

  1. Začněte se zátěží, která se zdá být zvládnutelná. Pomocí svého úsudku (nebo se poraďte s osobním trenérem) zjistěte, co pro vás funguje. Pokud bojujete na opakování 2 z 10, váha je příliš těžká. Pokud zjistíte, že opakování 8–10 téže sady je náročné na váhu, kterou jste vybrali, je to pravděpodobně vhodný výběr. Když začnete budovat sílu, můžete postupně zvyšovat svou hmotnost po týdnu. Pokuste se vyrovnat nebo mírně zvýšit hmotnosti, které jste použili předchozí týden.
  2. Věnujte dostatek času zahřátí. Správné zahřátí si vyžaduje čas jako než se olej zahřeje na pánvi, než začnete vařit – vede to k lepším výsledkům! Můžete si maximalizovat čas před silovým tréninkem pomocí dynamických tahů. 5-10 minut cardio připraví váš organismus na silový trénink.
  3. Vyvarujte se vyčerpání. Ukončení vašeho setu těsně předtím, než se zcela vyčerpáte, je efektivnější. To platí zejména pro začátečníky.
Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: