
Znáte starověký očistný rituál HAMMAM?
Hammam je starověký rituál čištění ve vyhřívané místnosti. Dnes se pod názvem Hammam synonymně používá název arabské lázně, jelikož právě v zemích orientu je Hammam tradicí, která souvisí i s náboženstvím. V překladu Hammam znamená teplo. A právě teplo hraje v Hammamu tu největší roli. Do Hammamu chodí jak muži, tak ženy.
Dokonce v těchto zemích mají více dnů vyhrazených pro muže, než pro ženy. Současně totiž muži a ženy do Hammamu nechodí a to již od 2.století n.l., kdy to zakázal císař Hadrianus. Hammam je neuvěřitelný očistný rituál nejen těla, ale i duše. To totiž spolu naprosto souvisí a je to záležitost několika hodin. Většinou tam chodí přátelé společně a v průběhu rituálů řeší své mezilidské vztahy, vztahy mezi muži a ženami.
Jak probíhá očistný rituál v Hammamu?
Hammam lázně mají své předchůdce v římských lázních, kde jsou typické tři místnosti, kterými se procházelo:
- kaldarium – místnost s teplou vodou
- tepidarium – místnost s vlažnou vodou
- frigidarium – místnost se studenou vodou.
Tato třífázovost je zachována právě i v očistném rituálu.
Nejprve dochází k důkladnému očištění těla, a to tzv. černým mýdlem, které obsahuje černý marocký jíl, mořskou sůl, olivový olej a zbytky olivové pasty. Vypadá to jako hlína, ale při spojení se speciální peelingovou rukavicí, která je vyrobena z kozí vlny a hrubého hedvábí, nám začne tato směs pěnit. O černém mýdlu se říká, že vás očistí až tzv. do druhé kůže a má výborné účinky i na čištění problematické pleti či aknózní pleti.
Po této očistě následuje zábal – v dnešní době se dělá zábal buď z mořských řas, který je výborný na revmatismus a artrózu, nebo horniny ghassoul. V některých lázních se používá speciální harémová směs podle starých receptur, kterou používaly ženy v harému, aby byly pro své muže ty nejkrásnější. Tato směs je složena z plátků růží, mandlových kousků, všech jílů – zeleného, žlutého, růžového, bílého a vzácných olejů pačuli, růže damašské aj. Závěrem tohoto rituálu jsou pak masáže, které se provádí arganovým nebo olivovým olejem, či olejem z orientálních bylinek.
Jak často se do Hammamu chodí a jaké jsou účinky pro tělo?
Do Hammamu v zemích orientu se chodí poměrně často, minimálně jednou za týden. Ale pokud se žena připravuje na svatbu, chodí do Hammamu prakticky každý den celý měsíc před svatbou. A často se stává, že tuto ženu pak ani nepoznáte, má heboučkou pleť, je štíhlejší, jelikož parní lázně Hammamy jsou i silně detoxikační, odvádí z těla škodlivé látky a toxiny. Po Hammam rituálech se skutečně cítíte jako znovuzrození.
Co se týká účinků černého mýdla, odstraňuje odumřelé buňky z kůže, pokožku nádherně vyhladí a doporučuje se používat i jako očistnou péči pro aknózní pleť a problematickou pleť, výborné je použít toto mýdlo s rukavicí i na odbourání celulitidy a strií. Černé mýdlo se klasicky vyrábí s eukalyptem, či s tymiánem – výborné pro podzimní období, dále s mořskou řasou či rozmarýnem. Černé mýdlo navíc velice dobře snáší i ekzematická pokožka a lidé s onemocněním lupenky.
Můžete si rituál Hammam udělat i doma?
Rozhodně můžete svému partnerovi udělat radost, dá se koupit právě ono černé mýdlo a kessa, stačí si pořádně vytopit koupelnu, abychom tam měli příjemně teplo, udělat si předtím společnou koupel (jako afrodiziakální éterické oleje pro harmonizaci vztahů mezi mužem a ženou jsou vhodné např. jasmín, v tomto období také vanilka, která nás zahalí do tepla, či růže), a poté si vzájemně provedeme očistný rituál černým mýdlem a kessou. Na závěr si provedeme partnerskou masáž například olejem z orientálních bylinek.
Provádí se Hammam rituál profesionálně i v ČR?
Ano! V Praze si můžete zajít např. do salonu Bioargan, na Moravě zase do lázní Lednice, či do wellness Hotelu Horal ve Velkých Karlovicích, kde mají Rasul parní lázně, které jsou nejblíže podobné Hammamu a nyní v zimním období navíc nadmíru příjemné. A nejlepší je společný prožitek právě s vašim partnerem.