17.1.2016
Kategorie: Hubnutí, Sport

Plaváním si zlepšíte kondici, posílíte tělo i spálíte tuky!

Spalování tuků, posilování těla i zlepšení celkové fyzické kondice. To všechno přináší pravidelné plavání. Vedle chůze, běhu, jízdy na kole a běhu na lyžích totiž patří mezi aerobní aktivity s opakovacím charakterem. Na rozdíl od těchto činností má ale ještě jednu výhodu – plavání se může věnovat téměř každý.

Lidé s větší nadváhou či dokonce obezitou totiž nemohou jen tak začít běhat, jejich vysoká hmotnost by totiž byla kvůli otřesům obrovskou zátěží na kosti a klouby. To vše ale ve vodě odpadá. Zátěž je rozprostřena rovnoměrně, čímž se z plavání stává přirozený pohyb.

Vhodné i pro těhotné ženy

Na rozdíl od ostatních sportů je plavání vhodné i pro těhotné ženy. Plavat tedy mohou všichni bez ohledu na věk i fyzickou kondici. Pokud však máte nějaké zdravotní problémy, nejdříve se raději poraďte se svým lékařem. Při plavání dochází k posilování celého těla, neboť se rovnoměrně aktivují veškeré svalové skupiny. Pozitivní vliv má také na páteř, navíc se zlepšuje i dýchání a kapacita plic. Právě z těchto důvodů se plavání často doporučuje jako účinná rehabilitace.

plavani_01

Rychlejší spalování tuků

Další předností je, že plavání pomáhá spalovat tuky. Musí však být pravidelné – ostatně jako každý sport. Za hodinu aktivního plavání můžete spálit zhruba 1800 až 2000 kJ, což je dokonce více, než kdybyste hodinu jeli na kole průměrnou rychlostí 16 kilometrů za hodinu.

Pokud chcete zhubnout, je potřeba dodržovat několik zásad – plavat alespoň 30 minut vkuse v co nejteplejší vodě (alespoň 28 °C), správně dýchat a cvičit pravidelně – jednotlivé fyzické aktivity střídejte. Při plavání myslete na všechny svaly, které v dané chvíli dostávají zabrat.

plavani_02

Buďte zpevnění

Příliš už nezáleží na tom, jakým stylem budete plavat – zda zvolíte prsa nebo kraul. Hlavní je, abyste vybranou techniku prováděli správně. Najděte si svůj rytmus a udržujte konstantní rychlost.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: