24.10.2019
Kategorie: Relax - odpočinek

Regenerujte namáhané svaly studenou vodou

Pokud se věnujete cvičení, posilování či nějakému sportu hodně aktivně, jistě víte, že potřebuje vaše tělo nějaké dny odpočívat a je nesmysl trénovat úplně každý den. Svaly potřebují regenerovat a kromě klasického „nicnedělání“ existují způsoby, jak svalům s regenerací pomoci.

Po tréninku přichází únava

Regenerace svalů přichází na řadu po celkové zátěži organismu a to nejen fyzické, ale také psychické. Zregenerovat potřebují poškozená svalová vlákna a doplnit energetické zdroje. Jedním ze způsobů, jak svaly regenerovat je za pomoci studené vody nebo střídáním teplé a studené vody. Studená voda a chlad celkově má na svědomí pozitivní fyziologické změny. K terapii vám postačí vaše vana doma, není zapotřebí kupovat chladící vesty nebo návleky. Terapii si dopřejte maximálně do jedné hodiny po tréninku. Snažte se do studené vody ponořit celé tělo, vyjma hlavy. Pokud to nezvládnete, ponoření nohou bude také efektivní.

Jak na samotnou regeneraci?

Napusťte si do vany studenou vodu při teplotě 10 – 15ºC. Ponořte se do ní, kam zvládnete a vydržte o dobu jedné minuty. Po minutě vylezte a na jednu minutu si odpočiňte, po uběhnuté minutě opět vlezte do studené vody. Celé opakujte po do bu 15 minut.

Při kontrastní terapii je postup podobný, jen odpočinek vyměňte za teplou vodu, která bude mít teplotu 36ºC. Minutové intervaly dodržujte.

Když nemáte k dispozici dvě vany, využijte sprchu a střídejte teplotu vody. Pokud jste po silovém tréninku a toužíte po nárustu svalové hmoty, počkejte minimálně 40 minut, ať nezastavíte svalový růst. Podle některých odborníků a trenérů (hojně využívaná například ve fotbalovém týmu Sheffield FC) patří tato regenerace mezi nejvíce efektivní.

Pro efektivní regeneraci nezapomínejte dostatečně spát, občas si dojděte na masáž, dodržujte pitný režim a správnou životosprávu.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: